Anksčiau buvo manoma, kad rapsai žmogaus mitybai yra netinkami dėl per didelio eruko rūgšties kiekio, kas lėmė nemalonų skonį ir nepageidaujamą poveikį. Išvedant naujas rapsų veisles, eruko rūgšties kiekį pavyko sumažinti nuo 40% iki 0% ir padidinti polinesočiųjų riebalų rūgščių (linolio ir linoleno rūgščių) kiekį atitinkamai nuo 15% iki 20% ir nuo 8% iki 12%.
Lyginant su kitais augaliniais aliejais, rapsų aliejus turi mažiausiai sočiųjų riebalų rūgščių (6–8%) nuo bendro riebalų rūgščių kiekio ir turi daug augalinio sterolio. Jame yra didelė dalis (58–60%) mononesočiųjų riebalų rūgščių nuo bendro riebalų rūgščių kiekio. Rapsų aliejaus sudėtyje yra pakankamai linolio rūgšties (20–26%) ir linoleno rūgšties (10%) nuo bendro riebalų rūgščių kiekio ir jų santykis yra tinkamas (2,5:1).
Kryžmažiedžių šeimos augaluose gliukozinolatai yra pagrindinės sieros sudėtinės dalys, tačiau, kai jų koncentracija išspaudose yra per didelė, gali turėti įtakos normaliai skydliaukės funkcijai, o monogastriniams (vienaskrandžiams) gyvūnams gali sukelti gūžio negalavimus. Naminiams paukščiams gliukozinolatai gali sukelti ir kitokius mitybos sutrikimus. Selekcininkų darbų dėka, 1980-siais ir 1990-siais gliukozinolatų kiekį pavyko sumažinti daugiau nei penkis kartus, todėl išsiplėtė rapsų aliejaus išspaudų rinka.
Patręšus rapsų pasėlius sieros trąšomis, gliukozinolatų kiekis gali padidėti, tačiau dabartinėms "00" rapsų veislėms, pasižyminčioms ypač mažais gliukozinolatų kiekiais, ši problema neegzistuoja – optimalus tręšimas siera užtikrina, kad jų kiekiai išliks mažesni nei leistinos kritinės normos. Poveikis pasėliams dėl tręšimo sieros turinčiomis trąšomis yra mažesnis nei dėl veislės ar dirvožemio pasirinkimo.
Terminas “Canola – Kanola liet.” yra susijęs su Kanados selekcininkų naujų veislų išvedimo programa, siekiant išvesti rapsų veislę, pasižyminčią mažais eruko rūgšties ir gliukozinolatų kiekiais. Pavadinimas kilęs iš žodžių “Kanada” ir “ola” (aliejus su mažu rūgšties kiekiu). (Antroji tokio pavadinimo sukūrimo priežastis – kad būtų išvengta fonetinio sąskambio su žodžiu “rapsai”).
Dabartiniu metu kai kuriose šalyse auginami genetiškai modifikuoti rapsai, o Kanadoje 90% “canola” veislės rapsų yra pažymėtos “RR-ready” (tai reiškia glifosfatams atsparios veislės). Pramoniniais tikslais vis dar auginamos didelius eruko rūgšties kiekius (HEAR sutr.angl.) turinčios rapsų veislės: gaminami tepimo ir slydimo reagentai, naudojami polietileno gamybos procese.