Praktinę patirtį turinčių rapsų augintojų duomenimis, pagal maisto medžiagų svarbą pasėliams, azotas (N) yra labiausiai ištirtas bei praktikoje patikrintas mitybos elementas, turintis didžiausią įtaką pasėlių derlingumui, azotinių trąšų sąnaudoms bei savikainai, įvairių kitų kaštų žieminiams rapsams atžvilgiu, taip pat poveikio aplinkai atžvilgiu - vandens kokybei (nitratai), oro kokybei (amoniakas), šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijai (azoto oksidas) ir energijos suvartojimui.
Nekeliant bereikalingos panikos, vis dėlto verta dar kartą atkreipti dėmesį į fosforo (P) ir kalio (K) mitybos elementus, kurių suvartojimas per pastarųjų 40 metų laikotarpį sumažėjo tris kartus visoje Europoje (3,1 karto fosforo ir 2,7 karto kalio atžvilgiu) (šaltinis: IFA – tarptautinė trąšų asociacija), kai tuo tarpu alternatyvūs organinių atliekų ištekliai nepadidėjo tokiu pačiu santykiu ir yra labai netolygiai pasiskirstę.
Galiausiai, subalansuotas rapsų pasėlių tręšimas reikalauja kitų mitybos elementų stebėjimo bei kontrolės: labiausiai magnio, boro ir molibdeno.
Žieminių rapsų, kaip ir visų kitų augalų, tikslingo tręšimo technologijos (geriausios tręšimo technologijos bei praktikos) labiau nei bet kada priklauso nuo 4 “T” (angl. 4 “R”, pranc. 4 “B”) įgyvendinimo:
Teisingas produktas (Right product angl. «Le Bon produit» pranc.):
pačių veiksmingiausių bei efektyviausių ir aplinkai palankiausių trąšų pasirinkimas
Tiksli norma (Right rate angl., “à La Bonne dose” pranc.):
apskaičiuota ir pakoreguota pagal sąnaudas, kad geriausiai patenkintų pasėlių poreikius
Tinkamas laikas (Right time angl., “au Bon moment” pranc.):
tręšimo normų paskirstymas ir tręšimo etapai, siekiant maksimaliai padidinti efektyvumą ir kiek įmanoma sumažinti išmetimą į aplinką
Tinkama vieta (Right place angl., “au Bon endroit” pranc.):
ūkininkavimo patirčių tikslinimas bei tobulinimas, įgalinantis valdyti vidaus sklypų įvairiarūšiškumą (heterogeniškumą).
Norint priimti teisingus sprendimus, svarbu atsižvelgti į bandymų rezultatų duomenis ir į gautus pasėlių tyrimo taip pat ir dirvožemio tyrimo rezultatus.
Surinkti ir turėti duomenis apie maisto medžiagų įsisavinimą per pasėlių augimo tarpsnius ir derliaus nuėmimo metu, yra svarbu ir reikalinga, ypač kai reikia priimti sprendimą apie pasėlių tręšimo normas ir laiką. Galima pasinaudoti matavimo prietaisu “Yara N-sensorius”, kuris padės įvertinti rapsų pasėlių lapų būklę.
Duomenų apie esamas maisto medžiagas dirvoje reikia tuomet, kai priimamas sprendimas dėl pasėlių tręšimo. Turima dirvožemio tyrimo duomenų informacija padeda nustatyti reikalingas tręšimo normas. Dirvožemio tyrimą reikia atlikti, norint patikrinti dirvožemio pH lygį ir nustatyti, ar nėra rizikos dėl maisto medžiagų trūkumo, taip pat, norint sužinoti esamą N kiekį, atitinkamai, P, K ir Mg, kad galima būtų pateikti kuo tikslesnes rekomendacijas.