Tręšimas / trąšų barstymas


Naudingiausiai trąšos panaudojamos tada, kai visos maisto medžiagos tolygiai pasiskirsto, kai tręšiama teisingais kiekiais pagal poreikį, kai paskleidžiamos norimu pločiu. Mes visada darome viską, kad jūs gautumėte aukšos kokybės produktą, tačiau galutinį rezultatą įtakoja trąšų pasiskirstymas lauke ir tiktai tokiais atvejais, kai tręšiama rūpestingai ir dėmesingai, laikantis rekomendacijų, galima užtikrinti ir tikėtis paties geriausio įmanomo derliaus.

Trąšų barstytuvų gamintojų pateikiamose trąšų paskirstymo lentelėse duomenys yra pagrįsti bandymais, kurie atliekami idealiomis sąlygomis bandymų stotyse. Trąšų barstytuvų gamintojai pateikia informaciją kaip optimaliai sureguliuoti barstytyuvą, tolygiai paskleisti trąšas pagal pageidaujamą tęšimo normą (kg/ha) ir, kokio pločio bus konkreti paskleidimo juosta. Nustatymai bus atitinkamai skirtingi, priklausomai nuo barstytuvo tipo ir nuo trąšų rūšies.

Jei nepateikiamos trąšų paskirstymo lentelės, rekomenduojama panaudoti lauko bandymų įrenginį ir įvertinti visus trąšų paskirstymo parametrus, nors šis metodas yra ne toks tikslus.

Mažuose laukuose paprastai naudojami išcentriniai trąšų barstytuvai, kurių paskleidimo plotis yra 12 m, nors paprastai naudojami ir išcentriniai ir pniaumatiniai trąšų barstytuvai, kurių paskleidimo plotis yra 24-36 m.

Trąšų barstytuvas

Neteisingai patręšus pasėlius, jie blogai auga bei vystosi ir gali būti nuostolingi. To galima išvengti, jei prieš kiekvieną tręšimą laikysitės žemiau pateikiamų rekomendacijų:

  • Patikrinkite bendrą trąšų barstytuvo būklę ir jo susidėvėjimo lygį, jei reikia, pakeiskite susidėvėjusias dalis ir laikykitės gamintojo pateiktų techninės priežiūros rekomendacijų.
  • Prieš pradėdami tręšimo procedūrą, kiekvienam konkrečiam trąšų produktui atitinkamai nustatykite rekomenduojamą barstytuvo darbo režimą ir išbandykite veikimą ant padėklo. Pareguliuokite, kad būtų kuo mažesnis nukrypimo nuo režimo koeficientas. 
  • Reguliariai patikrinkite nustatymus ir užtikrinkite tolygų pasėlių tręšimą.
  • Jei barstytuve nėra kalibravimo prietaiso, pasinaudokite atitinkamos kalibravimo tarnybos paslaugomis. 
  • Veskite tręšimo žurnalą ir atitinkamai įrašykite visus techninės priežiūros darbus bei kalibravimo – nustatymų duomenis, palyginkite ir suderinkite su užrašų apie tręšimą duomenimis. 
  • Reguliariai valykite barstytuvą ir tręšimo proceso eigoje ir baigus tręšti. Po kiekvienos darbo dienos, išskalaukite įrenginį vandeniu. 
  • Jei pildote barstytuvo konteinerį trąšomis tręšimo eigoje, trumpų sustojimų metu, konteinerį ir barstymo angas uždenkite. 
  • Barstytuve, virš trąšų konteinerio sumontuokite tinklelį, kurio akutės plotis būtų apie 10mm. Tokiu būdu, sumažinsite bereikalingų sustojimų riziką barstymo proceso metu. 
  • Visada palaikykite gerą barstytuvo techninę būklę, vadovaukitės techninės priežiūros vadovėlio instrukcijų nuorodomis.

Trąšų barstytuvo darbo režimo nustatymai

Teisingą barstytuvo įrenginio darbo režimo nustatymą nulemia fizikinės trąšų produkto savybės. Ypatingai barstytuvo darbo režimo nustatymams įtakos turi trąšų dalelių dydžio pasiskirstymas, tūrinis tankis ir srauto greitis.

  • Atidžiai perskaitykite instrukcijų nuorodas! Atkreipkite ypatingą dėmesį į rekomendacijas dėl barstytuvo darbo režimo nustatymo ir dėl kalibravimo
  • Nustatykite išcentrinį barstytuvą pagal trąšų paskleidimo lentelės duomenų nuorodas. PASTABA! Kai kada trąšų produktas būna gaminamas ne vienoje gamykloje
  • Tokiu atveju, trąšų produkto barstymo techniniai duomenys gali būti kitokie ir skirsis nuo trąšų paskleidimo lentelėje nurodytų barstymo duomenų. Visada skaitykite instrukcijas bei nuorodas, užrašytas ant trąšų produkto pakuotės
  • Prieš kiekvieną tręšimo procesą, pasitikrinkite reikiamą trąšų normos kiekį
  • Prieš pradėdami tręšimo procedūrą, visada išbandykite veikimą ir paskleidimo efektyvumą

Trąšų išbarstymas

  • Pasėlių lauke išlaikykite tikslų atstumą tarp trąšų išbarstymo eilių. Jei prie barstytuvo įrenginio nėra stacionarių žymeklių, atžymėkite putplasčiu, spalva, kuoleliais ar kokiu nors kitokiu būdu. Nepasitikėkite atstumo nustatymu “iš akies”
  • Naudokitės išbarstymo pakraščio žymėjimo prietaisu ir išlaikykite saugų atstumą
  • Netręškite esant stipriam vėjui. Išcentriniai barstytuvai paprastai būna jautresni nei rampiniai, purškimo principu veikiantys barstytuvai. Ypač priešpriešinis vėjas išsklaido visą trąšų paskirstymo juostą į šonus
  • Atkreipkite dėmesį į drėgmės lygį, ypač, ar ne per drėgna. Kai kurios trąšos turi polinkį asorbuoti - sugerti daugiau drėgmės
  • Išlaikykite vienodą važiavimo greitį. Jau 10-20% greičio skirtumas turi akivaizdų poveikį trąšų barstymo procesui
  • Nevažiuokite per greitai. Kuo greičiau važiuosite, tuo netolygiau išbarstysite ir paskleisite trąšas
  • Važiuojant didesniu greičiu, išberiamas didesnis kiekis trąšų, todėl gali netolygiai pasiskirstyti
  • Nuolat tikrinkite barstytuvo darbo režimo rezultatus – trąšų paskleidimo efektyvumą. Be kitų išbarstymą įtakojančių veiksnių, atkreipkite dėmesį į hidraulinių purkštuvų aukštį – gal būt, reikia pareguliuoti
  • Ypač rampinių, purškimo principu veikiančių barstytuvų trąšų išleidimo ritinėliai gali būti susidėvėję
  • Dėl sulenktų ar įtrūkusių, skylėtų sujungimo žarnų trąšos taip pat gali netolygiai pasiskirstyti. Atidžiai skaitykite ir gerai išstudijuokite barstytuvo veikimo principo instrukcijas!

Tręšimas YaraVita trąšomis bei jų produktais

YaraVita lapų trąšų produktai dažnai maišomi su kitais agrochemikalais, todėl tręšimas būna paprastesnis ir patogesnis. Internetiniame puslapyje www.tankmix.com, Yara TankmixIT app skiltyje galite rasti daugiau nei 30.000 mišinių bandymo rezultatų duomenis. Puslapio duomenys yra atnaujinami kasdien ir pageidaujamą nuorodą galima susirasti pagal produktą arba pagal aktyviuosius trąšų produkto ingredientus. Išsamiau skaitykite čia.

Barstytuvų gamintojai:

Amazone

Amazone yra vienas didžiausių ir žinomiausių trąšų barstytuvų gamintojų Europoje. Pagrindinis jų siekis – aprūpinti žemdirbius, ūkininkus naujausių technologijų mechanizmais, kurie užtikrintų geriausius darbo rezultatus.

Bogballe

BOGBALLE yra vienas iš pirmaujančių trąšų barstytuvų gamintojų pasauliniu mastu. Jie nuolat kuria naujus ir tobulina mineralinių trąšų tręšimo metodus.

Evans and Pearce

Evans and Pearce Ltd yra nepralenkiami grūdų vėdinimo – aušinimo ir perdirbimo įrengimų gamybos srityje.

Kongskilde

Kongskilde – kuria ir tobulina žemės įdirbimo ir pasėlių priežiūros metodus ir įrengimus.

Kubota

Kubota – tarptautiniu mastu pripažinto prekės ženklo gamintojas ir savo srities lyderis, dirbantis visuomenės naudai ir galintis pasiūlyti aplinkai nekenksmingus pramoninius įrenginius.

Farmec Sulky

Sulky – trąšų barstytuvų ir sėjamųjų gamintojas Prancūzijoje, rinkos lyderis ir vienas iš trijų geriausių gamintojų tarpe Europoje.

Kuhn

KUHN – prekės ženklo trąšų barstytuvai yra patvarūs, pasižymi ilgaamžiškumu ir dideliu tręšimo našumu – gali padėti sumažinti investavimo į ūkį kaštus ir pagerinti bendrą darbo našumą ir derlingumą.

Teagle

Teagle gamintojas rinkoje gerai žinomas ir garsus “Tomahawk” prekės ženklo gaminiais, kurie formuoja našių žemės ūkio mašinų įvaizdį ir gali pasiūlyti savo produkciją augalų augintojams visame pasaulyje.

Kverneland

Kverneland gamintojo indėlis – žymiai našesnis darbas ir kaštų ir derlingumo atžvilgiu.