Vienas iš daugelio tiksliosios žemdirbystės tikslų – konkrečiam laukui konkretus tręšimas. Tręšimas kintamomis normomis reikalauja tikslių ir efektyvių prietaisų, siekiant nustatyti tikrąjį - faktinį maisto medžiagų poreikį. Nuotolinio valdymo matavimo prietaisas suteikia galimybę pateikti informaciją greitai, tiksliai, efektyviai ir ekonomiškai. N-Sensor buvo sukurtas, siekiant nustatyti pasėlių būklę azoto apsirūpinimo atžvilgiu, matuojant antžeminės augalo dalies šviesos atspindžio savybes ir iš karto, vietoje nustatyti konkrečias tręšimo normas.
N-Sensor nustato azoto poreikį, išmatuodamas šviesos atspindėjimą nuo pasėlių apytikriai 50 m2 plote. Matavimo rezultatai fiksuojami kas sekundę, o sistema užprogramuota veikti vienodu greičiu visame plote. Žemės ūkyje taikomos jutiminės –daviklių technologijos principas – tipiška antžeminės augalo dalies šviesos atspindžio kreivė. N-Sensor matuoja šviesos atspindėjimą tam tikrame bangų diapazone, kuris susijęs su pasėlių chlorofilo kiekiu ir biomase. Jutiklis apskaičiuoja faktinį pasėlių azoto (N) įsisavinimą. Optimalios tręšimo normos apskaičiuojamos remiantis azoto įsisavinimo duomenimis ir perduodamos į barstytuvo ar purkštuvo kintamų normų valdymo pultą, kuris atitinkamai reguliuoja trąšų normą.
Visas azoto poreikio pasėliams nustatymo procesas ir tikslios trąšų normos apskaičiavimas vyksta akimirksniu, vienu metu, be uždelsimo.
Tokiu būdu, agronomija ”duotuoju laiku” yra visiškai įmanoma.
Remiantis Yar’os mokslinių tyrimų ir plėtros centro, įsikūrusio Haningofe, Vokietijoje, duomenimis, pirmasis (klasikinis) N-Sensor buvo pristatytas 1999 metais ir buvo naudojamas javų pasėlių tyrimams.
Yar’os mokslinių tyrimų ir plėtros centro programoje buvo numatyta ir toliau tobulinti N- jutiklį, kad jis atitiktų vykstančius pokyčius javų auginimo srityje, taip pat, siekiant panaudoti jį įvairių kitų pasėlių laukuose. Nuo 1997 iki 2010 buvo atlikta daugiau nei 250 bandymų, tobulinant N-Sensor veikimo principą ir kuriant jam naujas programas, pavyzdžiui – absoliutinio (grynojo) N kalibravimo programą žieminių rapsų pasėliams.
2006 Yara pristatė naują N- jutiklį ™ ALS (angl.) (AŠŠ liet. - aktyvus šviesos šaltinis), kuris veikia panašiu principu kaip ir klasikinis N-Sensor, skirtas nustatyti azoto poreikį augalams, matuojant pasėlių šviesos atspindėjimą. Abiem sistemoms buvo atlikti tokie patys lauko bandymai, kai optimalios konkrečių trąšų normos buvo apskaičiuojamos pagal agronominius algoritmus ir abi sistemos buvo sujungtos su terminalu, kur buvo laikomi apdorojimui skirti pasėlių ir navigacijos sistemos duomenys. Pagrindinis skirtumas tarp šių dviejų N-Sensor - AŠŠ jutiklis turi savo, nepriklausomą šviesos šaltinį. Užuot naudojęs matavimams atlikti dienos šviesą, N-Sensor AŠŠ nuolat siunčia pasėliams spindulį iš jame įmontuoto šviesos šaltinio – ksenono blykstės-lempos ir registruoja atspindžio duomenis. Todėl N-Sensor AŠŠ veikia nepriklausomai nuo dienos šviesos (aplinkos apšvietimo) ir gali veikti netgi naktį.