Kviečių tręšimo laikas

Tinkamo pasėlių tręšimo laiko nustatymas yra svarbus veiksnys, siekiant maksimaliai efektyviai panaudoti mitybos elementus ir padidinti derlingumą.

Tai leidžia kiek įmanoma sumažinti kenksmingą poveikį aplinkai ir tuo pačiu maksimaliai padidinti auginamų pasėlių derlingumą. Tręšimo laiką reikia suderinti su didžiausiu kviečių mitybos elementų poreikiu. Didžiausias mitybos elementų poreikis pasireiškia ankstyvuosiuose kviečių vystymosi tarpsniuose. Tuo laikotarpiu kviečiams labiausiai reikalingi yra makroelementai (azotas, fosforas, kalis) ir mikroelementai (magnis, kalcis, siera).

Nežiūrint į tai, kad reikalingi mikroelementų kiekiai yra nedideli, jų trūkumas gali turėti didelį neigiamą poveikį kviečių derlingumui. Tręšiant pasėlius netinkamu efektyviam mitybos elementų pasisavinimui laiku, kyla pavojus, kad mitybos elementai bus prarasti juos išplovus gruntiniams vandenims arba jiems išgaravus.

Žieminiai kviečiai

Bamblėjimas

Pavasarį, praėjus 6-7 mėnesiams po sėjos, prasideda kviečių aktyvaus augimo fazė ir, augant biomasei, didėja kasdieninis mitybos elementų poreikis. Tuo laikotarpiu labiausiai reikalingi šie pagrindiniai mitybos elementai: azotas, kalis, fosfatas ir siera, todėl rekomenduojama pasėlius tręšti ne vieną kartą, atsižvelgiant į poreikius. Dėl padidėjusių kviečių augimo ir vystymosi tempų, tręšimo mikroelementais normas taip pat reikia padidinti, siekiant išvengti mikroelementų trūkumo. Šiuo tikslu yra rekomenduojamas tręšimas per lapus (YaraVita produkcija). Be to, tuo augimo laikotarpiu reikia kontroliuoti mangano, cinko, vario ir magnio kiekius.

Grūdų pildymasis

Grūdų formavimosi, pildymosi ir brendimo tarpsniais kviečių augalams yra reikalingi sveiki žali lapai, kad bręstantys grūdai būtų nepertraukiamai aprūpinami fotosintezės produktais. Siekiant maksimaliai padidinti produktyvių varpų skaičių, naudinga pasėlius patręšti. Azoto kiekį lapuose reikia išsaugoti iki žydėjimo tarpsnio pradžios. Be to, reikia atminti, kad optimalaus derlingumo užtikrinimui yra reikalingos tokios maisto medžiagos kaip fosfatai, magnis ir boras.

Vasariniai kviečiai

Sudygimas ir krūmijimasis

Vegetacinis vasarinių kviečių vystymosi laikotarpis, ypatingai sudygimo ir krūmijimosi tarpsniai, yra žymiai trumpesnis, lyginant su žieminiais kviečiais. Iki vasarinių kviečių perėjimo į bamblėjimo tarpsnį susiformuoja 8-9 augalų lapai ir 3-4 ūgliai. Taigi, siekiant maksimaliai padidinti augimo tempus pradinėse vystymosi fazėse, o taip pat pagreitinti lapų skliauto, sugeriančio saulės šviesą, susiformavimą, pasėlius būtinai reikia anksti patręšti. Patręšus pasėlius azoto, fosfatinėmis, kalio ir sieros trąšomis, jau pirmą mėnesį po sėjos galima stebėti laukuose sveiką ir stiprią augalų populiaciją. Tręšti galima sėjai paruoštą dirvą arba išbarstant trąšas ant augančių kviečių.

Bamblėjimas

Pavasarį prasideda kviečių aktyvaus augimo fazė ir mitybos elementų poreikis didėja augant biomasei. Tuo laikotarpiu labiausiai reikalingos šios pagrindinės maisto medžiagos: azotas, kalis, fosfatas ir siera, todėl rekomenduojama tręšti pasėlius pavasarį, atsižvelgiant į poreikius. Dėl padidėjusių kviečių augimo ir vystymosi tempų, pasėlių tręšimo mikroelementais normas taip pat reikia padidinti, siekiant išvengti mikroelementų trūkumo.

Grūdų pildymasis

Grūdų formavimosi, pildymosi ir brendimo tarpsniais kviečių augalams yra reikalingi sveiki žali lapai, kad bręstantys grūdai būtų nepertraukiamai aprūpinami fotosintezės produktais. Siekiant maksimaliai padidinti produktyvių varpų skaičių, naudinga pasėlius patręšti. Azoto kiekį lapuose reikia išsaugoti iki žydėjimo tarpsnio pradžios. Be to, reikia atminti, kad optimalaus derlingumo užtikrinimui yra reikalingi tokios maisto medžiagos kaip fosfatai, magnis ir boras.

Pilnas vegetacinis vasarinių kviečių laikotarpis trunka 90 - 120 dienų, tuo tarpu žieminių kviečių vegetacijos laikotarpis trunka nuo 190 iki 210 dienų.