Panaudojus kalkes, padidėja dirvožemio pH, o naudojant gipsą, pagerėja dirvožemio struktūra, - dirvos prisotinimas kalciu padės padidinti pasėlių derlingumą. Iš gipso sudėties išsiskirianti siera ir laisvasis aliuminis sumažina toksiškumo poveikį augalams.
Dirvožemio pH taip pat turi įtakos triazino herbicidų veiksmingumui, kurie, jei patvirtinamas jų panaudojimas, gali užtikrinti visišką piktžolių kontrolę. Triazino herbicidai yra efektyviausi, kai dirvožemio pH yra nuo 5,8 iki 6,5.
Kukurūzų pasėliai yra mažiau tolerantiški, ypač po sudygimo, druskingam dirvožemiui, nei javai ar liucerna. Net jei kukurūzai sudygsta druskingame dirvožemyje, ankstyvas lapų ir šaknų sistemos augimas bei vystymasis būna ribotas. Esant druskingumui ir elektriniam vandens laidumui maždaug 8,8mS/ cm, liucernos derlingumas sumažėja apie 50%, tuo tarpu, kukurūzų derliaus nuostoliai neišvengiami, kai druskingumas ir elektrinis vandens laidumas siekia 3,9mS/cm.
Norint sudaryti tinkamą ir veiksmingą kukurūzų pasėlių tręšimo programą, reikia atlikti dirvožemio tyrimus ir surinkti reikalingą pirminę informaciją – ypač siekiant nustatyti kalio ir fosforo poreikio rodiklius ir įvertinti mineralinio azoto išteklius dirvožemyje ir jo prieinamumą augalams, kad galima būtų pateikti kuo tikslesnes rekomendacijas. Taip pat, tikslinga nustatyti ir žinoti dirvožemio pH ir organinių medžiagų kiekius.
Augalų audinių analizė yra svarbi, siekiant patvirtinti, kad tręšimo programoje maistinių elementų balansas būtų efektyvus, veiksmingas ir maksimaliai padidintų kukurūzų pasėlių produktyvumą. Audinių analizės rezultatai taip pat patvirtina pastebėtus maisto medžiagų trūkumo simptomus, atskleidžia paslėptą, dar nepasireiškusį maisto medžiagų stygių, kai simptomai vizualiai dar nematomi. Tyrimų rezultatai parodo pernelyg didelę maisto medžiagų koncentraciją, kuri gali slopinti kitų maisto medžiagų pasisavinimą ir sumažinti jų naudą, pvz., kai per daug fosforo, prastai įsisavinamas ir sunkiau augalams prieinamas cinkas.
• Daigų stadijoje – kai augalas yra mažesnis nei 30 cm aukščio, bandiniams paimkite visą augalą maždaug nuo 2 cm virš žemės, kartu su dar 15-20 augalų.
• Prieš vamzdelėjimo tarpsnį surinkite bandiniams vėliausiai visiškai išsivysčiusius lapus nuo 20–25 augalų.
• Laikotarpyje nuo vamzdelėjimo iki plaukėjimo tarpsnio bandiniams paimkite po lapą, esantį priešais burbuolę ir po ja ir tokiu būdu surinkite lapus nuo 20–25 augalų. Lentelėje pateikiami aiškūs maisto medžiagų tyrimų rezultatai įvairiuose augimo tarpsniuose iki žydėjimo - šie skaičiai yra tiktai gairės ir gali skirtis, priklausomai nuo veislės, taip pat nuo vietinių tyrimų analizės rezultatų.