Kaip padidinti braškių vaisių skaičių?

Daugiau vaisių atsiranda dėl pagerėjusio žiedų mezgimosi ir geresnio vaisių formavimosi. Norint, kad augalas užaugintų daugiau vaisių, reikia užtikrinti subalansuotą augalų maistinių medžiagų įsisavinimą, tačiau kalis yra ypač svarbus žiedų mezgimuisi, o boras su cinku daro įtaką vaisių formavimuisi.

Kalis skatina žiedpumpurių mezgimąsi

Kalis tiesiogiai lemia žiedų skaičių ir, atitinkamai, vaisių formavimąsi. Norint išauginti tvirtus augalus, reikalingas didelis kalio kiekis (3–4 kg K vienai vaisių tonai).

Palyginti su kitomis maistinėmis medžiagomis (pvz., azotu), kalį vaisiuose yra sudėtinga atskiesti jų nokimo metu, todėl reikia išlaikyti pastovų maistinių medžiagų tiekimą iki pat vaisių sunokimo, kol pasikeis vaisių spalva. Daugiausia kalio yra įsisavinama nuo vaisių formavimosi ir iki pat derliaus nuėmimo pabaigos.

Boro reikia vaisių formavimuisi

Kokybiškas boro tiekimas yra svarbus šaknų augimui, žiedadulkių atsiradimui, sėklų formavimuisi ir vaisių vystymuisi. Boras taip pat daro tiesioginį poveikį membranos vientisumui, palaikydamas nepakitusią ląstelių sienelių struktūrą.

Tyrimų metu buvo atskleista akivaizdi boro nauda vaisių formavimuisi bei vaisių skaičiui ir svoriui, kadangi dėl naudoto boro padidėjo derlius. Taip iš dalies galėjo nutikti dėl boro įtakos žiedadulkių formavimuisi ir, atitinkamai, geresnio apdulkinimo.

Įprastai reikia apie 5 g boro vaisių tonai (žr. aukščiau, kairėje pusėje pateiktą diagramą). Maistinių medžiagų įsisavinimas padidėja žydėjimo metu, todėl jų daugiau susikaupia vaisiuose. Skirtingoms augalų rūšims reikia skirtingo boro kiekio, todėl į tai reikia atsižvelgti, kuriant maistinių medžiagų tiekimo programas.

Dėl cinko padaugėja vaisių

Braškes aprūpinant tinkama cinko norma, jos gali užauginti daugiau vaisių, todėl galima sulaukti gausesnio derliaus, tuo tarpu dėl cinko pertekliaus vaisiai gali deformuotis.

Palyginti su kitais mikroelementais, santykinai didelį cinko kiekį galima rasti braškių žieduose ir vaisiuose. Daugiau kaip 30 % viso cinko kiekio yra vaisiuose, o norint užauginti 1 vaisių toną, augalas turi įsisavinti 2,5 g cinko vaisių tonai.

Zn trūkumas įprastai pasireiškia lapuose, Zn lygiui sumažėjus iki 10–20 ppm. Tuo tarpu, cinko kiekis lapuose, viršijantis 50 ppm, sukelia apsinuodijimą. Cinko trūkumo problema yra aktualesnė ten, kur yra aukštas dirvos pH (>pH 7,0) ir ūmesnė ten, kur dirva buvo stipriai arba neseniai nukalkinta. Esant cinko trūkumui, derlių gali padėti padidinti lapuose sukauptas cinkas.

 

Sužinokite daugiau apie braškių auginimą

Braškių tręšimo technologija
Braškių tręšimo technologija